San Diego Hall of Champions Announces 2008 High School Girls All-County and All-Section Teams



ALL-LEAGUE TEAMS
 Selected by league coaches under the auspices of the San Diego Hall of Champions. Selection committees can recognize athletes in excess of the authorized number, but only those whose names will appear on the Hall of Champions certificates are listed below.






North County Conference
First team – Tara Arolla (La Costa Canyon) Sr.; Ashley Inman (Poway) Jr.; Jackie Candelaria (La Costa Canyon) Jr.; Becky Trees (Torrey Pines) Jr.; Tori Cameron (Torrey Pines) Sr.; Kelly Jablonski (Poway) Sr.; Liz Donahue (Poway) Sr.; Melanie Garces (Westview) Sr.; Taylor Fiehler (Valley Center) Jr.; Anne Morgan Yeatman (Rancho Bernardo) Jr.; Brooke Smith (Carlsbad) Jr.; Haleh Nourani (La Costa Canyon) Sr.
Second team – Mailin McCormley (Westview) Sr.; Torre Price (Valley Center) Jr.; Holly Hayes (Westview) So.; Anessa Jamison (Poway) Sr.; Samantha Slattery (Carlsbad) Jr.; Alexa Golden (Torrey Pines) Jr.; Katie Trees (Torrey Pines) Fr.; Erin Menefee (Mt. Carmel) So.; Kristen Sondag (La Costa Canyon) Jr.; Liza Dutcher (Rancho Bernardo) Jr.; Barb Thunder (La Costa Canyon) Sr.; Lauren Carter (Poway) Sr.
Player of Year – Tara Arolla (La Costa Canyon).                                                             Tara Arolla


League champion – La Costa Canyon.







City Conference
First team – Melissa Humphrey (Coronado) Jr.; Hannah Sebenaler (Coronado) Sr.; Greer Goebels (Coronado) Sr.; Bria Phillips (Coronado) Sr.; Alyssa Litten (Coronado) Sr.; Margaret Nettleton (La Jolla) Jr.; Mia Cohen (La Jolla) Sr.; Mackenzie Gloven (La Jolla); Jr.; Megan Moser (Patrick Henry) Sr.; Lauren Nardi (Cathedral Catholic) So.; Tawni Gotbaum (Cathedral Catholic) Sr.; Gina Holslag (Scripps Ranch) Jr.
Second team – Kristen Dillard (Patrick Henry) Sr.; Anna Ponting (Patrick Henry) Jr; Nicole Fleury (Patrick Henry) Jr.; Shelly Scarborough (Patrick Henry) Jr.; Alex Botte (Cathedral Catholic) Sr.; Alex Weiss (Serra) Sr.; Lainey Mebust (Coronado) So.; Kristen Krock (Coronado) Jr.; Annette Pulliam (La Jolla) Sr.; Megan Blahnik (Cathedral Catholic) Sr.; Kaitlin Phillips (Cathedral Catholic) Sr.; Katie Kuhnert (Cathedral Catholic) Jr.
Player of Year – Greer Goebels (Coronado).                                                                 Greer Goebels


League champion – Coronado.








Grossmont Conference
First team – Dana Harvey (Helix) Sr.; Melissa DeJack (Helix) Sr.; Jill Stafford (Grossmont) Sr.; JoAnn Stoddard (Grossmont) Sr.; Kacie Lewis (Granite Hills) Jr.; Caroline Poleshak (Granite Hills) Sr.; Alanna Parker (Monte Vista) Jr.; Samantha Anderson (Monte Vista) Jr.; Matti Miller (Santana) Jr.; Marin Martinez (Santana) So.
Second team – Himiko Randolph (Helix) Sr.; Alexandra Reardon (Helix) Jr.; Bonnie Alexander (Grossmont) Jr.; Rowan Dionisopoulos (Grossmont) Jr.; Jill Bejar (Granite Hills) Sr.; Julie Miller (Granite Hills) Sr.; Heather Penfold (Monte Vista) Jr.; Hannah O’Gara (Monte Vista) So.; Sea-Anna Thompson (Santana) Sr.; Alyssa Padgerg (Santana) So.
Player of Year – Dana Harvey (Helix).
League champion – Helix.







Coastal Conference
First team – Kaihla Corso (Santa Fe Christian) Sr.; Nicole Wimsatt (Santa Fe Christian) So.; Tiffany Su (Canyon Crest) Jr.; Tace Higuchi (Canyon Crest) Fr.; Erin Keitel (Francis Parker) Sr.; Amanda Martin (Francis Parker) Sr.; Brooke Norling (San Dieguito) Sr.; Elizabeth Siemion (San Dieguito) Jr.; Jacqueline Rhodes (Bishop’s) Sr.; Ali Bishop (Bishop’s) Jr.; Hillary Halter (Bishop’s) So.; Sophia Mueller (Bishop’s) So.
Second team – Sean Znachko (San Dieguito) Jr.; Charlotte Huguenor (Santa Fe Christian) Jr.; Ashley Bertz (Francis Parker) Jr.; Rachel Niddrie (Francis Parker) Sr.; Chelsea Jensen (Francis Parker) So.; Shayla Malauulu (Francis Parker) Sr.; Laura Bernard (Canyon Crest) Sr.; Olivia Jacobs (Canyon Crest) Sr.; Heidi Curry (Canyon Crest) Sr.; Jamison Kearney (Bishop’s) Jr.; Haley Geier (Bishop’s) Jr.; Jodi Morris (La Jolla Country Day) So.
Player of Year – Erin Keitel (Francis Parker).
League champions – Bishops, Francis Parker.







ALL-SECTION TEAM
 Selected by San Diego Section Advisory Committee with input from coaches under the auspices of the San Diego Hall of Champions.
First team – Greer Goebels (Coronado) Sr.; Bria Phillips (Coronado) Sr.; Melissa Humphrey (Coronado) Sr.; Hannah Sebenaler (Coronado) Sr.; Tara Arolla (La Costa Canyon) Sr.; Haleh Nourani (La Costa Canyon) Sr.; Jackie Candelaria (La Costa Canyon) Jr.; Stephanie Ullrich (La Costa Canyon) Sr.; Becky Trees (Torrey Pines) Jr.; Kelly Jablonski (Poway) Sr.; Elizabeth Donahue (Poway) Sr.; Mackenzie Gloven (La Jolla) Jr.
Second team – Alyssa Littin (Coronado) Sr.; Erin Keitel (Francis Parker) Sr.; Dana Harvey (Helix) Sr.; Barbara Thunder (La Costa Canyon) Sr.; Kristen Sondag (La Costa Canyon) Jr.; Tori Cameron (Torrey Pines) Sr.; Mara Harry (Torrey Pines) Sr.; Anessa Jamison (Poway) Sr.; Alanna Parker (Monte Vista) Jr.; Gina Holslag (Scripps Ranch) Jr.; Brooke Norling (San Dieguito) Sr.; Mia Cohen (La Jolla) Sr.
Player of Year – Tara Arolla (La Costa Canyon).
Section champion – La Costa Canyon.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s